A Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program (NEP) lehetőséget nyújt a köznevelésben és szakképzésben tanuló diákok számára Magyarország nemzeti és történelmi emlékhelyeinek élményközpontú megismerésére az aktív tanulás keretein belül.
A projekt célja, hogy az emlékhelyeket közvetlenül bevonja és megtapasztalhatóvá tegye – a történelemoktatás keretrendszerében, de tanulói tevékenységen alapuló, élménypedagógiai eszközökkel.
Az egyes emlékhelyekhez készített programcsomagok jól illeszkednek az iskolai tantervi követelményekhez, így kiválóan alkalmasak a törzsanyag elmélyítésére, mélységelvű témafeldolgozásra.
2025. március 18-án – a Nemzeti Emlékezetpedagógiai Program keretében -, 8. évfolyamos tanulóink a Gödöllői Királyi Kastélyba látogattak, ahol egy 90 perces múzeumpedagógiai foglalkozáson vettek részt.
A program célja a 18. századi életmód, a korabeli politikai viszonyok, a barokk építészet és életstílus megismerése volt, s mindezt a kor egyik legbefolyásosabb birtokosa által épített kastélyban.
A Nyitra megyei köznemesi családból származó Grassalkovich I. Antal élete egészen hihetetlen és szokatlan karriertörténet.
Szorgalmának, józan
kompromisszumkészségének, kitartásának és Mária Terézia királynő iránt tanúsított hűségének köszönhetően a 18. század egyik legtekintélyesebb nagybirtokosa lett. Soha nem felejtette el gyökereit, gazdag főúrként is sokat tett a közösségért, hiszen ispotályokat, templomokat építtetett.
Egyike volt a három magyar főúrnak, akit a királynő hosszú uralkodása alatt személyes látogatásával tüntetett ki.
A legenda szerint az uralkodónő tiszteletére 1751-ben akkora fogadást rendeztek Gödöllőn, hogy még a bécsi udvaroncok is azt emlegették hónapokig. Volt ott idomított medve, bál, nemesi fáklyás felvonulás, kerti pavilon és díszkivilágítás, 700 ezer lámpa színes viaszégőivel.
Diákjaink nagyon élménydús és tartalmas program részesei lehettek. Köszönet érte.